آموزش حین خدمت در شرکت هواپیمائی کاسپین

 

یکی از قدیمـــی‌ترین روش‌های آموزشی است که طی آن، کارکنان از همان آغاز ورود به سازمان و در حین کار، با شیوه‌های درست انجام دادن وظـــایف شغلی آشنا می‌شوند. آمــوزش افراد جدید به وسیله عضـــــو قدیمی‌تر سازمان و با نظارت و راهنمایی سرپرست و در مواردی نیز به وسیله مربی، انجام می‌گیرد. یکی از مزایای این روش کم‌هزینه بودن آن است.

 برای ارائه این نوع آموزش نیازی به سرمایه ‌گذاری جهت محل آموزش، ابزار و وسایل آموزش، دعوت از آموزش‌دهندگان متخصص و نظایر آن، نیست. اما این روش معــایب خاص خود را نیز دارد. چند نمــونه از این معایب عبارتند از اینکه؛ وقت ســـرپرست و یا متصدی قدیمی‌تر که به راهنمایی عضو جدید می‌پردازد، گرفته می‌شود. سرعت کار عضو جدید کم است، به ابزار و وسایل کار صدمه وارد می نماید، کیفیت و کمیت کار کاهش می‌یابد.

 برای رفع این مشکل می‌توان راهکارهائی را فراهم ساخت که این دوره بسیار کوتاه باشد و از درگیر ساختن با تجربه ‌ترین و بهترین کارکنان سازمان جهت آموزش و یادگیری فرد تازه ‌وارد، اجتناب شود و به آنان اجازه داده شود به انجام وظایف خود بپردازند.

 بهترین راه حـــــل آن است که آموزش افراد تازه‌ وارد به کارشناسان واحد آموزش سازمان سپرده شود و در صورتی که این امکان نیز وجود ندارد، سرپرست واحد، مسئولیت آموزش آنها را برعهده گیرد.

 اداره کل آموزش شرکت هواپیمائی کاسپین با نظر مســـاعد و تأئید مدیر عامل  محترم و همچنین با پیگیری و تلاش مستمر و بی وقفه مدیر کــــــل محترم آمـــــوزش جناب اقای خلبان خانجانی و با همکاری تعدادی از استادان داخلی شرکت کاسپین و سازمان هواپیمائی کشوری، مــــدتی است که با تشکـــــیل کلاسهای متعدد در زمیـــنه های مختلف از جــمله کلاسهای زبان انگــلیسی، کامپیوتر، SMS،خــدمات فـــرودگاهی، Fire Fighting، آداب و معــــاشرت، بهداشت کترینگ، Human Factors And Crew Resource، CRM، کلاسهای تخصصی خلبانان، کمک خلبانان، سرمهمـــانداران، مهمانداران و کارکنان زمینی، تأثیر بسیار زیادی در بالا بردن سطح دانش هوائی و زمینی آنان داشته و این روند در کلیه سطوح تا رسیدن به اهداف بلند مدت مدیرعامل محترم شرکت ادامه خواهد داشت.

مرکز آمـــوزش کاسپین زیر مجموعه هواپیمائی کاسپین میباشد که مسئولیت برگزاری دوره های آموزشی پرسنل عملیاتی و زمینی شرکت را بر عهده دارد؛ که با ارائه دوره های آموزشی گوناگون و جدید همواره پیشرو در امر آموزشی و بهسازی پرسنل خود می باشد.

به دلیل توجه ویژه به امر کیفیت در آمــــوزش، در مرکز آموزش کاسپین دوره های برگزار شده مطابق با بالاترین سطح استاندارد و به صورت تئوری و عملی توسط اساتید متخصص(داخلی- خارجی) برگزار می گردد.

هرآنچه که باید خلبـــانان، مهمانداران و پرسنل زمینی به صورت بازآموزی بگذرانند، مدون شده و در برنامه ریزی سالیانه قرار می گیرد، علاوه برآن فرایند برگزاری دوره- در این مدیریت از طریق دریافت درخواست از واحـــدهای مختلف می باشد که پس از بررسی و نیازسنجی در صورت لزوم به برگزاری دوره؛ نسبت به برنامه ریزی، زمانبندی، تعیین الویت و ثبت در سامانه آموزشی اقدام  و در نتیجه به برگزاری می انجامد.

شرح دوره های برگزار شده در شش ماه اول سال جاری به قرار ذیل می باشد:

برگزاری دوره ها در دو بخش (پرسنل زمینی و عملیاتی)

      1. آموزش پرسنل عملیاتی Type MD-80

      2.آموزش پرسنل عملیاتیType Boeing 737

      3. آموزش بیش از ۱۰۰۰ نفر طبق آمار ثبت شده در سامانه آموزشی

       برگزاری ۶۰ دوره آموزشی عمومی- تخصصی و آزمون

       برگزاری ۸ دوره آموزشی عمومی- تخصصی و آزمون

       برگزاری ۶ دوره آزمون عمومیICDL (۱۷۳ نفر)

       برگزاری ۲ دوره آزمون تخصصی مهمانداران (۸۴ نفر)

 برگزاری دوره ها در حدود ۸۴۰ ساعت آموزشی

 بکارگیری ۱۶ استاد درون سازمانی- برون سازمانی

بکارگیری ۸ استاد برون سازمانی- با قرارداد

بکارگیری ۶ استاد درون سازمانی

بکارگیری ۲ استاد خارجی

با تشکر مدیریت واحد آموزش (کاپیتان خانجانی)