19 01

آموزش شرکت هواپیمایی کاسپین به شکل ساختار یافته از سال 93 با مدیریت "جناب کاپیتان علیرضا خانجانی" شروع به فعالیت نموده است.

کلیه دوره های آموزشی جهت پروازهای ایمن و درست باید طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری در مراکز آموزشی مورداعتماد سازمان برگزار گردد که این امر شامل هزینه های بسیار کلان در طی سال می باشد.

  • چه اقداماتی در مرکز آموزش انجام گرفته است؟

 در این راستا جهت تطابق با نظام آموزشی مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری کلیه فعالیت های مجموعه به شکل هدفمند و در راستای قوانین و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری در مجموعه آموزش، با تدوین کتاب های قوانین و مقررات به شکل ساختار یافته و منطبق بر قوانین سازمان انجام شده است.

  • در راستای پیشرفت مرکز آموزش، چه اقداماتی صورت پذیرفته است؟

با روند رشد نیروی انسانی در شرکت، نیاز به تاسیس مرکز آموزش رسمی در شرکت وجود داشت که بر این اساس، با حمایت های بی شائبه مجموعه و دید استراتژیکی ، ساختمان مرکز آموزش احداث و در تابستان 96 به واحد آموزش سپرده شد. البته در راستای تجهیز کردن ساختمان نیز حمایت های بی نظیری صورت گرفته که تمامی تجهیزات، جهت مرکز خریداری و به بهره برداری رسیده است.

  • مرکز آموزش دارای چند کلاس و چه امکاناتی می باشد؟

مرکز آموزش شامل 5 کلاس آموزشی کاملاً مجهز می باشد. با توجه به هزینه صورت گرفته و تهیه نرم افزار آموزشی (نرم افزار ایده) کلیه فعالیت های آموزشی مرکز ثبت و قابل گزارش گیری می باشد. همچنین مرکز آموزش در زمینه تخصصی ایفای فعالیت دارد.

  • مرکز آموزش هواپیمایی کاسپین در چه زمینه هایی فعالیت می نماید؟
  • عملیات پرواز ( خلبانی ( FC) مهمانداری (CC) دیسپچری (FD) )
  • فنی و مهندسی ( CAMO- خط پرواز- انبارفنی)
  • زمینی (بازرگانی ( خدمات فرودگاهی- فروش- ایستگاه) حراست- اداری- پشتیبانی- کیترینگ).
  • آیا در این مرکز مجاز به برگزاری کلیه کلاس های آموزشی می باشید؟

با توجه به مجوز  AOC شرکت ( برگزاری دوره های آموزشی عملیات پرواز را مجاز کرده) کلیه دوره های آموزشی برای تمامی گروه های عملیات / فنی / زمینی در این سال ها در مرکز آموزش برگزار شده است و دوره هایی که نیاز به مجوز برگزاری داشته، با رعایت قوانین و مقررات سازمان و اخذ مجوز موردی از سازمان هواپیمایی کشوری برگزار گردیده است. در این بین با اخذ مجوز های موردی نیز دوره آموزشی تایپ هواپیما، جهت خلبانان آزاد برگزار گردیده که منجر به درآمد زایی نیز  برای مجموعه آموزش شده است.

  • به جز برگزاری کلاس های آموزشی درون سازمانی آیا مرکز آموزش های برون سازمانی را هم پوشش می دهد؟

با توجه به نیاز شرکت و پتاسیل موجود در مجموعه آموزش و رایزنی، تلاش و تدابیر مدیریت کنونی مجموعه "جناب کاپیتان کرمانشاهی"و پس از بازرسی های متعدد از مرکز آموزش، جهت برگزاری دوره های آموزشی تایپ خلبانی شرکتی/ آزاد  و همچنین ذخیره سرمایه های مالی شرکت با حفظ رسالت آموزشی و  ایجاد درآمدزایی برای شرکت هواپیمایی کاسپین اقدام گردیده است.

  • لطفا در خصوص مجوز ATO (Approval Training Organization) کمی توضیح دهید؟

این مجوز با عنوان مجوز آموزش سازمانی این امکان را  برای سازمان مربوطه مربوطه فراهم می آورد تا بتواند کلاس های آموزشی درون سازمان و برون سازمانی را برگزار نماید.

 این مجوز طی مراسمی در تاریخ 14/02/98 با حضور مدیرعامل محترم شرکت "جناب امیرخلبان منصور محمدی" و تیم آموزش و جمعی از معاونت ها و مدیران به مرکز آموزش شرکت هواپیمایی کاسپین اهدا شد. این مجوز ارزشمند از پس تلاش و پشتکار تیم آموزش در گذشته و کنون اخذ گردیده  و حاکی از پایبندی به نظم و مقررات تیم آموزش و برخورداری از حمایت های درست و بجای مدیریتی بوده و گامی بزرگ برای پیشرفت در شرکت هواپیمایی کاسپین می باشد.

خود اتکایی در انجام چک رده C هواپیما MD-80

توسط متخصصین فنی و مهندسی هواپیمایی کاسپین
بامدیریت مهندس سید محمود حسینی(معاون فنی ومهندسی شرکت هواپیمایی کاسپین)
با توجه به عنایات خداوند متعال و همکاری بی دریغ معاونت استاندارد پرواز و کارشناسان مدیریت قابلیت پرواز سازمان هواپیمایی کشوری و زحمات شبانه روزی پرسنل خدوم و دلسوز معاونت فنی و مهندسی ،و همچنین پشتیبانی و حمایت های مدیر عامل و مسولین هواپیمایی کاسپین (معاونت عملیات، معاونت منابع و توسعه و معاونت محترم بازرگانی و مدیریت QA) C-Check اولین بارمنحصرا با تکیه بر توانمندی  پرسنل ایرانی شرکت که موفق به اخذ  typeهواپیمای  MDاز سازمان هواپیمایی کشوری شده بودند صورت پذیرفت.
این شرکت موفق شد در سال 2014 گواهینامه  Part-145در سطح  Line Maintenance را دریافت و بدنبال آن مجوزهای لازم جهت انجام C-Check  از مبادی ذیربط در سازمان هواپیمایی کشوری اخذ نماید.
چک رده C  چه نوع چکی می باشد؟
همانطور که خودروی شما مانند هر وسیله نقلیه دیگر نیاز به بازرسی و چک های دوره ای دارد، هر هواپیما نیز بعد از انجام تعداد معینی پرواز و پشت سر گذاشتن میزان ساعت پرواز مشخص، نیاز پیدا میکند تا بازرسی های مشخص از کلیه قسمتها اعم از سازه هواپیما، سیستمها و موتور آن انجام پذیرد. هواپیمای  MDدارای دو نوع  دوره ای است که شامل Check رده A و رده C می­شود.
Check رده C یا به اصطلاح C-Check  پس از هر 3500  ساعت با درنظر گرفتن معیار تقویمی که موعد آن هر 15 ماه یکبار می­باشد، انجام می پذیرد.
چک رده C  هواپیمایی بویینگ ام دی از چه زمانی آغاز شد؟
هواپیمایی کاسپین که با اتکا به توان نیروهای فنی و مهندسی توانسته بود چک های دوره ای هواپیمای MD را تا سطح A4 Check به انجام برساند.C-Check هواپیمای بوئینگ MD از نوع MD-83 را در اوایل تابستان رسما آغاز نمود.
قبل از آغاز C-Check چه عملیاتی صورت می پذیرد؟
پیش از آغاز Check و کارهای تعمیرات دوره ای معمولا یک فرآیند کامل چک عملیاتی هواپیما شامل  بررسی عملکرد کلیه سیستم های هواپیما انجام میگیرد تا عیب های احتمالی هر کدام از  سیستمهای هواپیما مشخص گردد. به این ترتیب علاوه بر مورادی که در برنامه تعمیرات دوره ای از سوی کارخانه سازنده پیش بینی شده است مواردی نیز خارج از برنامه تعمیراتی در دستور کار قرار می گیرد.
می­توان گفت در چک C یک هواپیما حدود 326 دستور کار تعمیراتی ( Task ) طبق برنامه تعمیراتی  کارخانه هواپیماسازی بوئینگ بر روی هواپیما انجام می پذیرد.
 همچنین در حدود 40 مورد Non Routine Card (NRC) نیز در زمینه قسمتهای برق و الکترونیک هواپیما بصورت برنامه تعمیراتی خارج از برنامه انجام می گیرد.
 در این بین تعدادی از فعالیت های انجام شده شامل دستور العمل های صلاحیت پروازی هواپیما تحت عنوان Airworthiness Directive AD ها نیز انجام می شود که ادامه فعالیت پروازی این هواپیما را در سطح بین الملل تضمین میکند.
چه نوع تعمیراتی در دستور کار این نوع از Check انجام می گیرد؟
دستور کار تعمیراتی تحت عنوان Engineering Order و Job Instruction Cardو Work Order بر روی این هواپیما صورت می پذیرد.
الزامات انجامC-Check چیست و کدام دسته از شرکت های هواپیمایی میتوانند مجوز چنین چک هایی را اخذ نمایند؟
طبق قوانین هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران ، آندسته از شرکت های هواپیمایی می­توانند مجوز چنین چک هایی را اخذ نمایند که برخوردار از تجهیزات، Tool and staff ، کارکنان خبره و واجد شرایط که دارای توان تجربی و علمی تایید شده توسط مدیریت گواهینامه های سازمان هواپیمایی کشوری و گواهینامه های مرتبط را اخذ نموده باشند .
انجام اینگونه چک به لحاظ اهمیت آن معمولا همراه با بازرسی های ویژه توسط کارشناسان مدیریت کل قابلیت پرواز سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران انجام می گیرد.

 

 

 

نویسنده مدیر | تاریخ به روز رسانی:1399/01/19 09:10:40 | دسته بندی: توانمندی های کاسپین

سوالات خود را از ما بپرسید

درج سوال جدید

مطالب مرتبط